A kormányfő hozzátette: Románia jó vendéglátó is, hiszen idén valamennyi nemzetközi pénzintézet - a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, valamint az Európai Beruházási Bank - elnöke felkereste, vagy fel fogja keresni az országot. "Románia gazdasága növekszik, s ha körülnézek, biztosan állíthatom, hogy stabil kormányzata van" - jelentette ki Ponta.
Titus Corlatean román külügyminiszter "megütközéssel" fogadta Oettinger minősítését, és azt mondta: kimerítő, nyilvános és meggyőző magyarázatot vár a biztostól, mielőtt reagálna kijelentésére. A román üzletemberek szövetsége az EU-biztos lemondását követelte csütörtökön a Romániának okozott hitelrontásra hivatkozva.
Oettinger egy kereskedelmi kamarai találkozón beszélt arról, hogy szerinte Európa elbízta magát, és ahelyett, hogy a gazdasági válsággal harcolna, sikeres reformerként ünnepli magát. Hozzátette: aggódik a majdnem kormányozhatatlan országokért, Bulgáriáért, Romániáért, Olaszországért - közölte a Bild című német lap.
Kijelentését Corina Cretu román szociáldemokrata EP-képviselő arroganciának minősítette. Úgy vélekedett, a néppárti EU-biztosnak nem lenne szabad "sarokba állítania európai nemzeteket, és szélsőséges, idegengyűlölő eszméknek teret nyitni" csak azért, mert a jobboldali pártok ellenzékbe kerültek Romániában, Bulgáriában és Olaszországban.
A román hírügynökségek szerint az olasz közvélemény is éles elutasítással reagált Oettinger kijelentésére, annak visszavonását, vagy a biztos lemondását követelve.
"A német kormány részéről semmiképp nem fognak ilyen minősítéseket hallani Olaszországot illetően" - biztosította Steffen Seibert, a német kormány szóvivője az Il Sole 24 Ore című olasz lapot.